Kaip išsirinkti biuro kėdę?

Rinkdamiesi biuro kėdę baldų parduotuvėje arba internetiniame puslapyje Jums teks susidurti su galybe kėdžių, kurios skirsis įvairiausiomis spalvomis, formomis, dizainu, medžiagomis bei funkcijomis.

Kodėl biuro kėdės dažnai turi skirtingus svyravimo mechanizmus bei daugybę įvairių reguliavimo funkcijų. Kokia kėdė geriausiai tinka būtent Jums?

  • Kiekvienas žmogus yra skirtingas. Žmogaus kūno sandara - ūgis, svoris, figūra yra individualūs. Skirtingų profesijų žmonės naudoja darbo kėdes labai individualiai atsižvelgdami į savo darbo pobūdį. Pavyzdžiui, vadovai daugiau kalba telefonu. Vadybininkai daug juda siekdami įvairius daiktus ant stalo. Programuotojai ilgą laiką dirba kompiuteriu nepakeisdami sėdėjimo pozicijos.
  • Gerų biuro kėdžių gamintojai, atsižvelgdami į šiuos veiksnius, siūlo kėdes su daugybe reguliavimo galimybių, tačiau kaip jos veikia ir kam yra reikalingos? Mūsų tikslas yra parodyti keletą svarbiausių momentų, į ką turėtumėte atkreipti dėmesį rinkdamiesi gerą darbo kėdę.

1. Rinkite kėdę, kuri atitinka Jūsų kūno sudėjimą, svorį ir kurioje jaučiatės patogiai. Gera darbo kėdė turi tenkinti šiuos pagrindinius reikalavimus:

  • Skatinti taisyklingą sėdėjimo poziciją.
  • Tinkamai laikyti juosmenį.
  • Gerai atlaikyti Jūsų kūno svorį.

2. Prieš pasirinkdami darbo kėdę, apsvarstykite kokiais tikslais ketinate ją naudoti:

  • Ar planuojate didžiąją dalį darbo dienos kalbėti telefonu? Ar reikės daug judėti siekiant įvairius daiktus ant stalo? Ar ilgą laiką dirbsite kompiuteriu nepakeisdami sėdėjimo pozicijos?
  • Kai apsispręsite dėl kėdžių reguliavimo funkcijų, kurios bus reikalingos būtent Jums - sudarykite jų sąrašą ir apsilankykite parduotuvėje, pasėdėkite patinkančiose kėdėse, kad galėtumėte įvertinti kėdžių charakteristikas. Nepamirškite taipogi apie kėdžių patogumą, palaikymą ir prisitaikymą prie kūno formų.
  • Aplankykite internetinius tinklapius, biuro baldų bei biuro kėdžių parduotuves, kad palygintumėte kėdžių, su funkcijomis kurių ieškote, kainas.

3. Pasirinkite kėdės stilių, spalvą ir medžiagas:

  • Gamintojai dažnai siūlo rinktis kėdes su keletu medžiagų tipų, tokių kaip oda, audinys ar nugaros atlošo tinklelis. Kai kuriems modeliams gali būti pasiūlyta pasirinkti įvairias specialias spalvas, kad dar labiau pritaikytumėte kėdę pagal savo poreikius.
  • Už papildomą mokestį gamintojai dažnai siūlo sukomplektuoti prabangesnes poliruoto aliuminio kryžmes, įvairius nereguliuojamus arba reguliuojamus porankius, prabangesnius kėdės apmušalus.
Žemiau yra aprašytos pagrindinės biuro kėdžių reguliavimo funkcijos bei savybės, kurios padės Jums suprasti, kaip veikia biuro kėdžių reguliavimo mechanizmai ir kam jie yra reikalingi:
kedes-aukscio-reguliavimas

Sėdėjimo aukštis. Jis turi būti lengvai reguliuojamas. Pneumatinis aukščio reguliavimo mechanizmas yra dažniausiai naudojamas šiam tikslui pasiekti. Patikrinkite ar reguliuojamas kėdės sėdinės aukštis tinka jūsų ūgiui.

  1. Atsisėskite ant kėdės taip, kad nugara pilnai prisiglaustų prie atlošo. Juosmuo taipogi turi patogiai priglusti prie juosmenį palaikančio atlošo.
  2. Kėdės aukštį sureguliuokite taip, kad visos pėdos liestųsi su žeme - jos neturi kabėtų ore, nes tai reiškia, kad sėdima per aukštai, o kojos per kelius būtų sulenktos 90 laipsnių kampu. Jei keliai pakilę į viršų – sėdima per žemai. Kojų pėdos turi būti pilnai atremtos į grindis. Šlaunų linija turi būti lygiagreti grindų plokštumai. Rankų dilbių padėtis turi būti lygiagreti darbo paviršiui.
  3. Jei kėdės aukštis per didelis - vidinė kelių pusė bus per daug apkrauta. Gali sutrikti kraujotaka. Jei kėdės aukštis per mažas - kuomet kelių padėtis yra aukštesnė negu klubų, jūsų kūnas palinksta atgal ir labiau apkrauna apatinę juosmens dalį.
  4. Jei jums pavyko sureguliuoti kėdės aukštį taip, kaip aprašyta – pirmas žingsnis tikrinant kėdę yra atliktas - kėdė tinka jums pagal Jūsų ūgį.
kedes-sedynes-reguliavimas

Kėdės sėdynės plotis ir gylis. Patikrinkite ar kėdės sėdinės matmenys atitinka jūsų kūno sudėjimą.

  1. Gera kėdė turi būti pakankamai plati ir gili, kad leistų patogiai įsitaisyti prie kompiuterio. 43-50 cm pločio kėdės yra standartas. Gylis (nuo priekinės dalies iki atlošo galo) turi būti pakankamas, kad atsisėdus prie pat atlošo nuo kelių vidinės dalies iki kėdės priekio dar liktų apie 4-8 cm tarpas.
  2. Sėdint, nugaros atlošas turi visa plokštuma laikyti Jūsų nugarą. Jeigu šlaunys yra trumpesnio ilgio, reikia sumažinti sėdynės gylį taip, kad lengvai pasiektumėte atlošą, ir išvengtumėte šlaunų įtampos. Sėdynės gylio reguliavimo funkcija suteikia galimybę reguliuoti sėdynės gylį stumiant sėdynę arba nugaros atlošą pirmyn ir atgal.
  3. Žemesnio ūgio žmonės dažnai sėdi ant priekinės sėdynės dalies, nepasiekdami atlošo, todėl nugara yra nelaikoma, o laikysena tampa netaisyklinga, dėl ko kyla raumenų pervargimas. Jei šlaunų ilgis yra didesnis, sėdynės gylio reguliavimas leis taisyklingai, visa plokštuma laikyti šlaunis.
  4. Jei jus galite įsitaisyti kėdėje taip, kad nugaros atlošas patogiai palaikytų jūsų juosmenį, o šlaunys visu ilgiu patogiai ilsėtųsi ant sėdynės paliekant mažą tarpą tarp kelių ir sėdynės krašto - antras žingsnis tikrinant kėdės dydį yra atliktas - kėdė tinka jums pagal Jūsų šlaunų ilgį.
kedes-atloso-reguliavimas
kedes-atloso-reguliavimas

Nugaros atlošas. Pasirinkite nugaros atlošą kuris būtų pakankamai aukštas, kad tinkamai palaikytų nugarą. Atlošas būtinai turi turėti pasvirimo ar atsilošimo galimybę. Jums atsilošiant kėdėje, sumažinamas svoris Jūsų juosmeniui ir apkrova stuburo diskams.

  1. Apatinė atlošo dalis turėtų būti išlenktos formos, kad prisitaikytų prie natūralaus stuburo išlinkimo. Ilgą laiką sėdint be tinkamos atramos pradedama kūprintis. Ši dalis turėtų būti reguliuojamo išlinkimo gylio ir aukščio, kad prisitaikytų prie kiekvieno žmogaus anatominių formų. Viršutinė kėdės atlošo dalis turėtų būti pakankamai aukšta ir plati 30 - 48 cm.
  2. Jeigu atlošas eina atskirai nuo sėdimos dalies, tai turi būti reguliuojamas atlošo aukštis ir palinkimo kampas. Nugaros atlošo kampo reguliavimas leidžia keisti atlošo kampą sėdynės atžvilgiu. Pasvirus atgal su atlošu, kol nedirbate kompiuteriu ar nerašote, leidžiate atlošui perimti dalį viršutinės kūno dalies svorio. Ši savybė padeda išvengti stuburo diskų ir raumenų įtampos.
juosmens-palaikymas

Juosmens (apatinės nugaros dalies) palaikymas.

  1. Apatinės nugaros dalies palaikymas yra išties svarbus. Jeigu nėra juosmens palaikymo, nugaros raumenys įsitempia daug labiau. Sėdint kėdėje, juosmens išlinkimas suplokštėja, ir sukelia nugaros slankstelių briaunų spaudimą. Tuo tarpu geras juosmens palaikymas padeda išvengti juosmens išlinkimo suplokštėjimo.
  2. Juosmens palaikymo funkcija - tai gali būti švelniai išlenktos kreivės atlošo formoje, arba įmontuojama į patį atlošą pagalvėlė su reguliavimu arba be jo. Ši savybė padeda išvengti plokščios juosmens stuburo dalies, kuri atsiranda ilgai sėdint su netinkamai paremtu juosmeniu. Geriausiai juosmens prilaikymas yra suderinamas su pakreipiama sėdyne. Padidinkite arba sumažinkite juosmens srities palaikymo išlinkimą.
  3. Juosmens palaikymas gali būti skirstomas į du tipus. Fiksuotas, arba reguliuojamas. Rekomenduojama verčiau pasirinkti reguliuojamo gylio bei aukščio juosmens palaikymo atramą. Kiekvienas žmogus yra skirtingų kūno formų, todėl reguliuojamas juosmens palaikymas daug geriau prisitaikys prie Jūsų nugaros linijų.
kedes-porankiu reguliavimas

Nereguliuojami bei reguliuojami kėdės porankiai. Reguliuojamas porankių aukštis.

  1. Porankiai prideda patogumo vengiant pečių bei kaklo skausmų, nuo rankų nuimant krūvį. Jie taip pat padeda išvengti raumenų skausmo. Reguliuojamo aukščio porankiai leidžia geriau sureguliuoti pečių ir dilbių padėtį stalviršio atžvilgiu. Tinkamo aukščio porankiai laiko rankų svorį, sumažindami apkrovą pečių ir viršutinės rankos dalies raumenims. Porankiai ypač naudingi jei daug dirbate kompiuteriu.
  2. Reguliuojamo aukščio porankiai laiko rankų svorį, sumažindami apkrovą pečių ir viršutinės rankos dalies raumenims. Reguliuojamo aukščio porankiai leidžia geriau sureguliuoti pečių ir dilbių padėtį stalviršio atžvilgiu. Nustatykite tinkamą porankių aukštį, kad pagerintumėte viršutinės liemens dalies palaikymą ir sumažintumėte kaklo ir pečių įtampą.
  3. Porankiai su minkštais padukais padeda išvengti nemalonaus spaudimo dilbių ir alkūnių apatinėje dalyje.
kedes-porankiu reguliavimas
kedes-porankiu reguliavimas

Reguliuojami biuro kėdės porankiai. Reguliuojamas porankių plotis. Porankiai su reguliuojamu pasukimo kampu.

  1. Reguliuojamas porankių plotis leidžia nustatyti norimą atstumą tarp porankių ir žmogaus kūno. Porankiai, esantys arčiau kūno, padeda išvengti per daug plačiai laikomų alkūnių ir riešų lenkimo į šoną, pavyzdžiui, dirbant kompiuteriu. Porankių plotis turėtų atitikti pečių plotį, kad tinkamai palaikytų dilbius, ir sumažintų kaklo ir pečių įtampą.
  2. Porankiai su reguliuojamu pasukimo kampu. Porankiai pasukami kampu į kėdės vidų arba išorę, kad suteiktų dar geresnį alkūnių palaikymą dirbant su kompiuterio klaviatūra.
kedes-kamsalas

Kamšalas. Ergonomiškai suformuotos minkštos kėdės dalys.

  1. Nepalikite kėdės kamšalo be dėmesio. Juk Jūs ketinate sėdėti naujoje kėdėje ilgas darbo valandas, ir jei nuo pat pradžių jaučiate, kad kėdės minkšta dalis suformuota nepakankamai ar netinkamai, įsivaizduokite kaip jausitės po pusės metų sėdėjimo tokioje kėdėje.
  2. Gerų gamintojų biuro kėdės paprastai turi gerai suformuotas, minkštas dalis. Jūs pastebėsite, kad didelio tankumo minkštos kėdės dalys yra daug geresnės negu mažo tankumo, nes ilgiau išlaiko savo formą. Kad išbandytumėte minkštos dalies tankumą, paspauskite ją savo svoriu. Kuo didesnio tankumo minkštoji dalis, tuo ji bus tvirtesnė ir stipresnė.
  3. Ergonomiškai suformuotos minkštos kėdės dalys žymiai geriau prisitaiko prie kūno formų ir padeda tolygiai išsklaidyti įtampą bei suteikti visapusišką kūno palaikymą.

Daugiau informacijos apie biuro kėdžių reguliavimo funkcijas bei kėdžių mechanizmų skirtumus galite rasti paspaudžius žemiau pateiktas nuorodas.

Pagrindinės biuro kėdžių reguliavimo funkcijos:

Biuro kėdžių mechanizmų palyginimas: